Reasoning Aptitude > Data Interpretation
LINE GRAPH MCQs
Line Charts
Total Questions : 135
| Page 12 of 14 pages
Answer: Option B. -> Rs. 2062500
Investment in 2006
= Rs. $$\left(\frac{100}{65}\times812500\right)$$
= Rs. (100 × 12500)
= Rs. 1250000
Total income of B in 2006
= Investment + Profit
= Rs. (1250000 + 812500)
= Rs. 2062500
Investment in 2006
= Rs. $$\left(\frac{100}{65}\times812500\right)$$
= Rs. (100 × 12500)
= Rs. 1250000
Total income of B in 2006
= Investment + Profit
= Rs. (1250000 + 812500)
= Rs. 2062500
Answer: Option A. -> Rs. 1087500
$$\eqalign{
& \text{Investment of A in 2007} \cr
& = \text{Rs. 12 lakh and profit%} \cr
& = 45\% \cr
& \text{Income of A in 2007} \cr
& = \text{Rs.}\left(\frac{145}{100}\times12\text{ lakh}\right) \cr
& = \text{Rs. 17.4 lakh} \cr
& \text{Amount invested by A in 2008} \cr
& = \text{Rs.}\left(\frac{100}{160}\times17.4\text{ lakh}\right) \cr
& = \text{Rs.}\left(10.875\times100000\right) \cr
& = \text{Rs. 1087500} \cr} $$
$$\eqalign{
& \text{Investment of A in 2007} \cr
& = \text{Rs. 12 lakh and profit%} \cr
& = 45\% \cr
& \text{Income of A in 2007} \cr
& = \text{Rs.}\left(\frac{145}{100}\times12\text{ lakh}\right) \cr
& = \text{Rs. 17.4 lakh} \cr
& \text{Amount invested by A in 2008} \cr
& = \text{Rs.}\left(\frac{100}{160}\times17.4\text{ lakh}\right) \cr
& = \text{Rs.}\left(10.875\times100000\right) \cr
& = \text{Rs. 1087500} \cr} $$
Answer: Option A. -> 425
Total number of calories burnt by A
= 185 + 90 + 160
= 435
Total number of calories burnt by A
= 185 + 90 + 160
= 435
Answer: Option B. -> 95
Average calories = 125
Total calories = 3 × 125 = 375
Number of calories burnt on Saturday
= 375 - 280
= 95
Average calories = 125
Total calories = 3 × 125 = 375
Number of calories burnt on Saturday
= 375 - 280
= 95
Answer: Option B. -> 372
Total number of calories burnt on Saturday
$$\eqalign{
& = 180\times \frac{110}{100}+145\times\frac{120}{100} \cr
& = 198 + 174 \cr
& = 372 \cr} $$
Total number of calories burnt on Saturday
$$\eqalign{
& = 180\times \frac{110}{100}+145\times\frac{120}{100} \cr
& = 198 + 174 \cr
& = 372 \cr} $$
Answer: Option B. -> 43 : 57
Total number of calories burnt by A and B together on Wednesday
= 90 + 125
= 215
Total number of calories burnt by A and B together on Tuesday
= 185 + 100
= 285
∴ Required ratio
= 215 : 285
= 43 : 57
Total number of calories burnt by A and B together on Wednesday
= 90 + 125
= 215
Total number of calories burnt by A and B together on Tuesday
= 185 + 100
= 285
∴ Required ratio
= 215 : 285
= 43 : 57
Answer: Option A. -> 80%
$$\eqalign{
& \text{Required percentage} \cr
& = \frac{60}{75}\times100 \cr
& = 80\% \cr} $$
$$\eqalign{
& \text{Required percentage} \cr
& = \frac{60}{75}\times100 \cr
& = 80\% \cr} $$
Answer: Option A. -> 108
Number of governmental project handled by company A in 2005 and 2006 together
= 360 + 250
= 610
Number Governmental projects handled by company A in 2005 and 2006 together
= 20% of 610
= $$\frac{20\times610}{100}$$
= 122
Number of governmental project handled by company A in 2005 and 2006 together
= 360 + 250
= 610
Number Governmental projects handled by company A in 2005 and 2006 together
= 20% of 610
= $$\frac{20\times610}{100}$$
= 122
Answer: Option A. -> $$35\frac{5}{8}$$ %
Number of projects handled by company B in 2004 = 320
Number of projects handled by company B in 2006 = 190
Required decrease percentage
$$\eqalign{
& = \frac{320-190}{320}\times100 \cr
& = \frac{130}{320}\times100 \cr
& = \frac{1300}{32}\% \cr
& = \frac{325}{8}\% \cr
& = 40\frac{5}{8}\% \cr} $$
Number of projects handled by company B in 2004 = 320
Number of projects handled by company B in 2006 = 190
Required decrease percentage
$$\eqalign{
& = \frac{320-190}{320}\times100 \cr
& = \frac{130}{320}\times100 \cr
& = \frac{1300}{32}\% \cr
& = \frac{325}{8}\% \cr
& = 40\frac{5}{8}\% \cr} $$
Answer: Option B. -> 150
The number of projects handled by company A in 2003 and 2004 together
= 180 + 230
= 410
The number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together
= 210 + 350
= 560
Required difference
= 560 - 410
= 150
The number of projects handled by company A in 2003 and 2004 together
= 180 + 230
= 410
The number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together
= 210 + 350
= 560
Required difference
= 560 - 410
= 150