6th Grade > Mathematics
MENSURATION MCQs
Total Questions : 95
| Page 3 of 10 pages
Answer: Option D. -> 60.5 cm2
:
D
Width of rectangle = 112cm
Area of rectangle= length × Width
=112×11
= 60.5 cm2
:
D
Width of rectangle = 112cm
Area of rectangle= length × Width
=112×11
= 60.5 cm2
Answer: Option C. -> 27.72 mm
:
C
Perimeter = Sum of lengths of all sides
∴ Perimeter of the given figure = 4.3 mm + 1.52 mm + 5.4 mm + 9.2 mm + 3.1 mm + 4.2 mm
= 27.72 mm
:
C
Perimeter = Sum of lengths of all sides
∴ Perimeter of the given figure = 4.3 mm + 1.52 mm + 5.4 mm + 9.2 mm + 3.1 mm + 4.2 mm
= 27.72 mm
:
The perimeter is the total length of the boundary of the closed figure. For a square, it is basically the sum of all the sides and in a square, all sides are equal. So, the perimeter is 4 xsides.
:
The sum of all the sides of a closed figure is termed its perimeter.
Answer: Option A. -> 84.5 m2
:
A
Given, side of the square plot = 13 m
We know that, area of a square = Side x Side
So, total area of a square
= Side × Side
= 13 x 13 = 169 m2
Area on which grass is grown = Half of the total area
= 1692 = 84.5 m2
:
A
Given, side of the square plot = 13 m
We know that, area of a square = Side x Side
So, total area of a square
= Side × Side
= 13 x 13 = 169 m2
Area on which grass is grown = Half of the total area
= 1692 = 84.5 m2
:
Concept: 1 Mark
Application: 1 Mark
Solution: 1 Mark
⇒ Perimeter = Length of the boundary
= (45 + 22 + 25 + 8 + 20 + (8+22))
=(45 + 22 + 25 + 8 + 20 + (30))
= 150m
⇒ Area of the shape = Area of the larger rectangle + area of smaller rectangle
=(45×22)+(20×8)
=(990)+(160)
=1150cm2
∴ Area=1150cm2
:
Steps: 1 Mark
Formula: 1 Mark
Answer: 1 Mark
The perimeter of a regular hexagon
= 6×sidelength
Perimeter of the hexagon
= 6×45feet
=270feet
As they walk 2 rounds:
∴ Distance covered
= 2×270feet
=540feet
:
Steps: 1 Mark
Answer: 1 Mark
⇒ Length (l) = 1m 20cm
1 m= 100 cm
= (1+20100)m=1.2m
⇒ Breadth (b) = 2m 50cm
= (2+50100)m=2.5m
⇒ Area = l×b=1.2m×2.5m=3m2
:
Each Option: 2 Marks
(a) The above figures can be split into multiple rectangles as follows:
Area of 1st rectangle
=21×7=147cm2
Area of 2nd rectangle
=7×7=49cm2
Area of 3rd rectangle
=7×7=49cm2
Total area of the whole figure
=147+49+49=245cm2
(b) The above figures can be split into multiple rectangles as follows:
Area of 1st rectangle
=5×1=5cm2
Area of 2nd rectangle
=4×1=4cm2
Total area of the whole figure
=5+4=9cm2