Reasoning Aptitude > Data Interpretation
PIE CHARTS MCQs
Pie Graphs
Total Questions : 124
| Page 12 of 13 pages
Question 111. Directions (1 - 3): Pie-charts show the expenses on various heads show the expenses on various heads in construction of a house. Study the pie-chart.
The percentage increase in the amount spent on labour from 1991 to 2001, given that the total amount spent on the construction of the house is Rs. 360000 in 1991 and Rs. 864000 in 2001 is:
The percentage increase in the amount spent on labour from 1991 to 2001, given that the total amount spent on the construction of the house is Rs. 360000 in 1991 and Rs. 864000 in 2001 is:
Answer: Option D. -> $$166\frac{2}{3}$$ %
$$\eqalign{
& {\text{Expenditure on labourers:}} \cr
& {\text{Year }}1991 = \frac{{360000 \times 90°}}{{360°}} \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}90000 \cr
& {\text{Year }}2001 = \frac{{864000 \times 100°}}{{360°}} \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}240000 \cr
& {\text{Percentage increase}} \cr
& = \frac{{240000 - 90000}}{{90000}} \times 100 \cr
& = 166\frac{2}{3}\% \cr} $$
$$\eqalign{
& {\text{Expenditure on labourers:}} \cr
& {\text{Year }}1991 = \frac{{360000 \times 90°}}{{360°}} \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}90000 \cr
& {\text{Year }}2001 = \frac{{864000 \times 100°}}{{360°}} \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs. }}240000 \cr
& {\text{Percentage increase}} \cr
& = \frac{{240000 - 90000}}{{90000}} \times 100 \cr
& = 166\frac{2}{3}\% \cr} $$
Answer: Option D. -> 20%
Corresponding angle for expenditure on electricity = 72°
∵ 360° ≡ 100%
∴ Total expenditure on electricity
$$\eqalign{
& = \frac{72}{360}\times100 \cr
& = 20\% \cr} $$
Corresponding angle for expenditure on electricity = 72°
∵ 360° ≡ 100%
∴ Total expenditure on electricity
$$\eqalign{
& = \frac{72}{360}\times100 \cr
& = 20\% \cr} $$
Answer: Option A. -> 25%
Corresponding angle for raw materials = 90°
∵ 360° ≡ 100%
Percentage of raw material
$$\eqalign{
& = \frac{90}{360}\times100 \cr
& = 25\% \cr} $$
Corresponding angle for raw materials = 90°
∵ 360° ≡ 100%
Percentage of raw material
$$\eqalign{
& = \frac{90}{360}\times100 \cr
& = 25\% \cr} $$
Answer: Option C. -> Rs. 18,000
Corresponding angle for overhead expenses = 108°
∵ 360° ≡ Rs. 60000
Amount spent on overhead expenses
$$\eqalign{
& = \frac{108}{360}\times60000 \cr
& = \text{Rs. 18000} \cr} $$
Corresponding angle for overhead expenses = 108°
∵ 360° ≡ Rs. 60000
Amount spent on overhead expenses
$$\eqalign{
& = \frac{108}{360}\times60000 \cr
& = \text{Rs. 18000} \cr} $$
Answer: Option B. -> Rs. 15,000
Corresponding angle for conveyance = 90°
∵ 360° ≡ Rs. 60000
∴ Total expenditure of conveyance
$$\eqalign{
& = \frac{90}{360}\times60000 \cr
& =\text{Rs. 15000} \cr} $$
Corresponding angle for conveyance = 90°
∵ 360° ≡ Rs. 60000
∴ Total expenditure of conveyance
$$\eqalign{
& = \frac{90}{360}\times60000 \cr
& =\text{Rs. 15000} \cr} $$
Question 116. Directions (1 - 5): Study the following pie-chart and the table given below it carefully to answer the questions given below:
What is the difference between the total number of lecturers (both male and female) is Zoology and the total number of male lecturers in Chemistry and Education Together?
What is the difference between the total number of lecturers (both male and female) is Zoology and the total number of male lecturers in Chemistry and Education Together?
Answer: Option C. -> 146
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required difference
= 352 - (26 + 180)
= 352 - 206
= 146
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required difference
= 352 - (26 + 180)
= 352 - 206
= 146
Question 117. Directions (1 - 5): Study the following pie-chart and the table given below it carefully to answer the questions given below:
Total number of lecturers (both male and female) in Hindi is approximately what percent of the total number of female lecturers in Mathematics and chemistry together?
Total number of lecturers (both male and female) in Hindi is approximately what percent of the total number of female lecturers in Mathematics and chemistry together?
Answer: Option D. -> 51%
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
$$\eqalign{
& \text{Required %} \cr
& = \left(\frac{192}{192+182}\times100\right)\% \cr
& = \left(\frac{192}{374}\times100\right)\% \cr
& = \frac{9600}{187}\% \cr
& = 51.3\% \cr
& \approx 51\% \cr} $$
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
$$\eqalign{
& \text{Required %} \cr
& = \left(\frac{192}{192+182}\times100\right)\% \cr
& = \left(\frac{192}{374}\times100\right)\% \cr
& = \frac{9600}{187}\% \cr
& = 51.3\% \cr
& \approx 51\% \cr} $$
Answer: Option C. -> 150
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required difference
= 198 - 48
= 150
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required difference
= 198 - 48
= 150
Answer: Option A. -> 5 : 9
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required ratio
= 80 : 144
= 5 : 9
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Required ratio
= 80 : 144
= 5 : 9
Answer: Option A. -> 696
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Total number of male lecturers in the university
= 26 + 180 + 48 + 144 + 144 + 154
= 696
Number of lecturers in various subjects are:
$$\eqalign{
& \text{Chemistry → } \frac{13}{100}\times1600 = 208 \cr
& \text{Education → } \frac{18}{100}\times1600 = 288 \cr
& \text{Hindi → } \frac{12}{100}\times1600 = 192 \cr
& \text{Mathematics → } \frac{21}{100}\times1600 = 336 \cr
& \text{Physics → } \frac{14}{100}\times1600 = 224 \cr
& \text{Zoology → } \frac{22}{100}\times1600 = 352 \cr} $$
Subject
Number of Males
Number of Females
Chemistry
208 × $$\frac{1}{8}$$ = 26
208 - 26 = 182
Education
288 × $$\frac{5}{8}$$ = 180
288 - 180 = 108
Hindi
192 × $$\frac{1}{4}$$ = 48
192 - 48 = 144
Mathematics
336 × $$\frac{3}{7}$$ = 144
336 - 144 = 192
Physics
224 × $$\frac{9}{14}$$ = 144
224 - 144 = 80
Zoology
352 × $$\frac{7}{16}$$ = 154
352 - 154 = 198
Total number of male lecturers in the university
= 26 + 180 + 48 + 144 + 144 + 154
= 696