Reasoning Aptitude > Data Interpretation
BAR GRAPH MCQs
Bar Charts
Total Questions : 165
| Page 12 of 17 pages
Question 111. Directions (1 - 5): The bar graph given below shows the sales of books (in thousand numbers from six branches of a publishing company during two consecutive years 2000 and 2001. Sales of books (in thousands numbers) from six branches B1, B2, B3, B4, B5 and B6 of a publishing company in 2000 and 2001.
Total sales of branch B6 for both the years is what percent of the total sales of branch B3 for both the years?
Total sales of branch B6 for both the years is what percent of the total sales of branch B3 for both the years?
Answer: Option A. -> 73.17%
Total sales of branch B6 for both years
= 70 + 80
= 150
Total sales of branch B3 for both years
= 95 + 110
= 205
∴ Required percentage
= $$\frac{150}{205} × 100$$
= 73.17%
Total sales of branch B6 for both years
= 70 + 80
= 150
Total sales of branch B3 for both years
= 95 + 110
= 205
∴ Required percentage
= $$\frac{150}{205} × 100$$
= 73.17%
Question 112. Directions (1 - 5): The bar graph given below shows the sales of books (in thousand numbers from six branches of a publishing company during two consecutive years 2000 and 2001. Sales of books (in thousands numbers) from six branches B1, B2, B3, B4, B5 and B6 of a publishing company in 2000 and 2001.
What is the average sales of all the branches (in thousands numbers) for the years 2000?
What is the average sales of all the branches (in thousands numbers) for the years 2000?
Answer: Option B. -> 80
Total sales of all the six branches (in thousand numbers) for the year 2000
= 80 + 75 + 95 + 85 + 75 + 70
= 480
Average sales of all the six branches (in thousand numbers) for the year 2000
$$\eqalign{
& = \frac{480}{6} \cr
& = 80 \cr} $$
Total sales of all the six branches (in thousand numbers) for the year 2000
= 80 + 75 + 95 + 85 + 75 + 70
= 480
Average sales of all the six branches (in thousand numbers) for the year 2000
$$\eqalign{
& = \frac{480}{6} \cr
& = 80 \cr} $$
Question 113. Directions (1 - 5): The bar graph given below shows the sales of books (in thousand numbers from six branches of a publishing company during two consecutive years 2000 and 2001. Sales of books (in thousands numbers) from six branches B1, B2, B3, B4, B5 and B6 of a publishing company in 2000 and 2001.
What is the ratio of the total sales of branch B2 for both years to the total sales branch B4 for both years?
What is the ratio of the total sales of branch B2 for both years to the total sales branch B4 for both years?
Answer: Option C. -> 7 : 9
Required ratio
$$=\frac{\text{Total sales of branch B2 for both years}}{\text{Total sales of branch B4 for both years}}$$
$$\eqalign{
& = \frac{75+65}{85+95} \cr
& = \frac{140}{180} \cr
& = \frac{7}{9} \cr
& = 7:9 \cr} $$
Required ratio
$$=\frac{\text{Total sales of branch B2 for both years}}{\text{Total sales of branch B4 for both years}}$$
$$\eqalign{
& = \frac{75+65}{85+95} \cr
& = \frac{140}{180} \cr
& = \frac{7}{9} \cr
& = 7:9 \cr} $$
Question 114. Directions (1 - 5): The bar graph given below shows the sales of books (in thousand numbers from six branches of a publishing company during two consecutive years 2000 and 2001. Sales of books (in thousands numbers) from six branches B1, B2, B3, B4, B5 and B6 of a publishing company in 2000 and 2001.
Total sales branches B1, B3 and B5 together for both the years (in thousands number) is?
Total sales branches B1, B3 and B5 together for both the years (in thousands number) is?
Answer: Option C. -> 560
Total sales of branches B1, B3 and B5 for both the years (in thousands numbers)
= (80 + 105) + (95 + 110) + (75 + 95)
= 560
Total sales of branches B1, B3 and B5 for both the years (in thousands numbers)
= (80 + 105) + (95 + 110) + (75 + 95)
= 560
Question 115. Directions (1 - 5): The bar graph given below shows the sales of books (in thousand numbers from six branches of a publishing company during two consecutive years 2000 and 2001. Sales of books (in thousands numbers) from six branches B1, B2, B3, B4, B5 and B6 of a publishing company in 2000 and 2001.
What percent of the average sales branches B1, B2 and B3 in 2001 is the average sales of branches B1, B3 and B6 in 2000?
What percent of the average sales branches B1, B2 and B3 in 2001 is the average sales of branches B1, B3 and B6 in 2000?
Answer: Option D. -> 87.5%
Total sales (in thousand numbers) of branches B1, B3 and B6 in 2000
= 80 + 95 + 70
= 245
Average sales (in thousands number) of branches B1, B3 and B6 in 2000
= $$\frac{245}{3}$$
Total sales (in thousands number) of branches B1, B2 and B3 in 2001
= 105 + 65 + 110
= 280
Average sales (in thousand number) of branches B1, B2 and B3 in 2001
$$\eqalign{
& = \frac{280}{3} \cr
& \text{So,Required percentage} \cr
& = \frac{\frac{245}{3}}{\frac{280}{3}}\times100\% \cr
& = \frac{245}{280}\times100 \cr
& = 87.5\% \cr} $$
Total sales (in thousand numbers) of branches B1, B3 and B6 in 2000
= 80 + 95 + 70
= 245
Average sales (in thousands number) of branches B1, B3 and B6 in 2000
= $$\frac{245}{3}$$
Total sales (in thousands number) of branches B1, B2 and B3 in 2001
= 105 + 65 + 110
= 280
Average sales (in thousand number) of branches B1, B2 and B3 in 2001
$$\eqalign{
& = \frac{280}{3} \cr
& \text{So,Required percentage} \cr
& = \frac{\frac{245}{3}}{\frac{280}{3}}\times100\% \cr
& = \frac{245}{280}\times100 \cr
& = 87.5\% \cr} $$
Question 116. Direction (1 - 3) :The following is a multiple bar chart showing men's and women's average daily earnings in certain industries. Study the chart and answer the questions given below.
In which year is the percentage increase in the average daily earnings of men over the preceding year, the maximum ?
In which year is the percentage increase in the average daily earnings of men over the preceding year, the maximum ?
Answer: Option C. -> 2003
$$\eqalign{
& \text{% increase in 2004,} \cr
& = \frac{66.90-59.50}{59.50}\times100 \cr
& = 12.44\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2003,} \cr
& = \frac{59.50-48.60}{48.60}\times100 \cr
& = 22.43\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2002,} \cr
& = \frac{48.60-40.90}{40.90}\times100 \cr
& = 18.83\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2001,} \cr
& = \frac{40.90-35.80}{35.80}\times100 \cr
& = 14.25\% \cr
& \cr} $$
Thus, maximum increase in daily earning of men over preceding year is in 2003
$$\eqalign{
& \text{% increase in 2004,} \cr
& = \frac{66.90-59.50}{59.50}\times100 \cr
& = 12.44\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2003,} \cr
& = \frac{59.50-48.60}{48.60}\times100 \cr
& = 22.43\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2002,} \cr
& = \frac{48.60-40.90}{40.90}\times100 \cr
& = 18.83\% \cr
& \cr
& \text{% increase in 2001,} \cr
& = \frac{40.90-35.80}{35.80}\times100 \cr
& = 14.25\% \cr
& \cr} $$
Thus, maximum increase in daily earning of men over preceding year is in 2003
Answer: Option A. -> Increase
Difference between earning of man and women in 2000,
= 35.8 - 18.3
= 17.5
Difference between earning of man and women in 2001,
= 40.90 - 21.10
= 19.8
Difference between earning of man and women in 2002,
= 48.60 - 27.0
= 21.6
Difference between earning of man and women in 2003,
= 59.50 - 34.20
= 25.3
Difference between earning of man and women in 2004,
= 66.90 - 40.60
= 26.3
pattern show, its increasing.
Difference between earning of man and women in 2000,
= 35.8 - 18.3
= 17.5
Difference between earning of man and women in 2001,
= 40.90 - 21.10
= 19.8
Difference between earning of man and women in 2002,
= 48.60 - 27.0
= 21.6
Difference between earning of man and women in 2003,
= 59.50 - 34.20
= 25.3
Difference between earning of man and women in 2004,
= 66.90 - 40.60
= 26.3
pattern show, its increasing.
Question 118. Direction (1 - 3) :The following is a multiple bar chart showing men's and women's average daily earnings in certain industries. Study the chart and answer the questions given below.
In which year is the ratio of men's average daily earnings to women's average daily earnings is the highest ?
In which year is the ratio of men's average daily earnings to women's average daily earnings is the highest ?
Answer: Option A. -> 2000
Required ratio in 2000,
= $$\frac{35.80}{18.30}$$
= 1.95
Required ration in 2001,
= $$\frac{40.9}{21.1}$$
= 1.93
Required ration in 2002,
= $$\frac{48.60}{27.0}$$
= 1.8
Required ration in 2003,
= $$\frac{59.5}{34.20}$$
= 1.73
Required ration in 2004,
= $$\frac{66.90}{40.60}$$
= 1.64
It is highest in 2000
Required ratio in 2000,
= $$\frac{35.80}{18.30}$$
= 1.95
Required ration in 2001,
= $$\frac{40.9}{21.1}$$
= 1.93
Required ration in 2002,
= $$\frac{48.60}{27.0}$$
= 1.8
Required ration in 2003,
= $$\frac{59.5}{34.20}$$
= 1.73
Required ration in 2004,
= $$\frac{66.90}{40.60}$$
= 1.64
It is highest in 2000
Answer: Option D. -> 1800
$$\eqalign{
& \text{Number of students in:} \cr
& \text{A → } \frac{12}{100}\times6000 = 720 \cr
& \text{B → } \frac{9}{100}\times6000 = 540 \cr
& \text{C → } \frac{26}{100}\times6000 = 1560 \cr
& \text{D → } \frac{18}{100}\times6000 = 1080 \cr
& \text{E → } \frac{29}{100}\times6000 = 1740 \cr
& \text{F → } \frac{6}{100}\times6000 = 360 \cr} $$
Number of boys in:
A → 500
B → 400
C → 900
D → 600
E → 1200
F → 100
Number of girls in:
A → 720 - 500 = 220
B → 540 - 400 = 140
C → 1560 - 900 = 660
D → 1080 - 600 = 480
E → 1740 - 1200 = 540
F → 360 - 100 = 260
Required sum
= 660 + 540 + 600
= 1800
$$\eqalign{
& \text{Number of students in:} \cr
& \text{A → } \frac{12}{100}\times6000 = 720 \cr
& \text{B → } \frac{9}{100}\times6000 = 540 \cr
& \text{C → } \frac{26}{100}\times6000 = 1560 \cr
& \text{D → } \frac{18}{100}\times6000 = 1080 \cr
& \text{E → } \frac{29}{100}\times6000 = 1740 \cr
& \text{F → } \frac{6}{100}\times6000 = 360 \cr} $$
Number of boys in:
A → 500
B → 400
C → 900
D → 600
E → 1200
F → 100
Number of girls in:
A → 720 - 500 = 220
B → 540 - 400 = 140
C → 1560 - 900 = 660
D → 1080 - 600 = 480
E → 1740 - 1200 = 540
F → 360 - 100 = 260
Required sum
= 660 + 540 + 600
= 1800
Answer: Option C. -> 45 : 7 : 87
$$\eqalign{
& \text{Number of students in:} \cr
& \text{A → } \frac{12}{100}\times6000 = 720 \cr
& \text{B → } \frac{9}{100}\times6000 = 540 \cr
& \text{C → } \frac{26}{100}\times6000 = 1560 \cr
& \text{D → } \frac{18}{100}\times6000 = 1080 \cr
& \text{E → } \frac{29}{100}\times6000 = 1740 \cr
& \text{F → } \frac{6}{100}\times6000 = 360 \cr} $$
Number of boys in:
A → 500
B → 400
C → 900
D → 600
E → 1200
F → 100
Number of girls in:
A → 720 - 500 = 220
B → 540 - 400 = 140
C → 1560 - 900 = 660
D → 1080 - 600 = 480
E → 1740 - 1200 = 540
F → 360 - 100 = 260
Required ratio
= 900 : 140 : 1740
= 90 : 14 : 174
= 45 : 7 : 87
$$\eqalign{
& \text{Number of students in:} \cr
& \text{A → } \frac{12}{100}\times6000 = 720 \cr
& \text{B → } \frac{9}{100}\times6000 = 540 \cr
& \text{C → } \frac{26}{100}\times6000 = 1560 \cr
& \text{D → } \frac{18}{100}\times6000 = 1080 \cr
& \text{E → } \frac{29}{100}\times6000 = 1740 \cr
& \text{F → } \frac{6}{100}\times6000 = 360 \cr} $$
Number of boys in:
A → 500
B → 400
C → 900
D → 600
E → 1200
F → 100
Number of girls in:
A → 720 - 500 = 220
B → 540 - 400 = 140
C → 1560 - 900 = 660
D → 1080 - 600 = 480
E → 1740 - 1200 = 540
F → 360 - 100 = 260
Required ratio
= 900 : 140 : 1740
= 90 : 14 : 174
= 45 : 7 : 87