Quantitative Aptitude
AVERAGES MCQs
Averages
Total Questions : 3752
| Page 373 of 376 pages
Answer: Option C. -> 4500
SUM OF THE SALARIES OF THE PERSON FOR THE MONTHS OF JANUARY, FEBRUARY, MARCH AND APRIL = 4 * 8000 = 32000 —-(1)
SUM OF THE SALARIES OF THE PERSON FOR THE MONTHS OF FEBRUARY, MARCH, APRIL AND MAY = 4 * 8500 = 34000 —-(2)
(2)-(1) I.E. MAY – JAN = 2000
SALARY OF MAY IS RS.6500
SALARY OF JANUARY = RS.4500
SUM OF THE SALARIES OF THE PERSON FOR THE MONTHS OF JANUARY, FEBRUARY, MARCH AND APRIL = 4 * 8000 = 32000 —-(1)
SUM OF THE SALARIES OF THE PERSON FOR THE MONTHS OF FEBRUARY, MARCH, APRIL AND MAY = 4 * 8500 = 34000 —-(2)
(2)-(1) I.E. MAY – JAN = 2000
SALARY OF MAY IS RS.6500
SALARY OF JANUARY = RS.4500
Answer: Option D. -> 19
LET THE AVERAGE AFTER THE 16TH INNING BE P.
SO, THE AVERAGE AFTER THE 15TH INNING WILL BE (P-3) HENCE, 15(P-30) + 64 = 16P => P = 19
LET THE AVERAGE AFTER THE 16TH INNING BE P.
SO, THE AVERAGE AFTER THE 15TH INNING WILL BE (P-3) HENCE, 15(P-30) + 64 = 16P => P = 19
Answer: Option D. -> 50
5 * 46 – 4 * 45 = 50
5 * 46 – 4 * 45 = 50
Answer: Option A. -> 46
SUM OF ALL THE 13 NUMBERS = 13 * 60 = 780
SUM OF THE FIRST 7 OF THEM = 7 * 57 = 399
SUM OF THE LAST 7 OF THEM = 7 * 61 = 427
SO, THE 8TH NUMBER = 427 + 399 – 780 = 46
SUM OF ALL THE 13 NUMBERS = 13 * 60 = 780
SUM OF THE FIRST 7 OF THEM = 7 * 57 = 399
SUM OF THE LAST 7 OF THEM = 7 * 61 = 427
SO, THE 8TH NUMBER = 427 + 399 – 780 = 46
Answer: Option A. -> 1 year
6 * 22 = 132
7 * 19 = 133
—————–
1
6 * 22 = 132
7 * 19 = 133
—————–
1
Answer: Option B. -> 56
1 TO 11 = 11 * 50 = 550
1 TO 6 = 6 * 49 = 294
6 TO 11 = 6 * 52 = 312
6TH = 294 + 312 – 550 = 56
1 TO 11 = 11 * 50 = 550
1 TO 6 = 6 * 49 = 294
6 TO 11 = 6 * 52 = 312
6TH = 294 + 312 – 550 = 56
Answer: Option D. -> 10.5
AVERAGE OF THE FIRST ‘N’ NATURAL NUMBERS = (N + 1)/2
WE GET (20 + 1)/2 = 10.5
AVERAGE OF THE FIRST ‘N’ NATURAL NUMBERS = (N + 1)/2
WE GET (20 + 1)/2 = 10.5
Answer: Option D. -> 1020
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
Answer: Option A. -> Rs.29.25
AVERAGE OF 9 = X
9X = 8 * 3 + X * 2 X = 3.25
TOTAL = 9 * 3.25 = 29.25
AVERAGE OF 9 = X
9X = 8 * 3 + X * 2 X = 3.25
TOTAL = 9 * 3.25 = 29.25
Answer: Option D. -> None
25X + 46 = 26(X – 5)
X = 176
25X + 46 = 26(X – 5)
X = 176