Quantitative Aptitude
AVERAGES MCQs
Averages
Total Questions : 3752
| Page 372 of 376 pages
Answer: Option A. -> 31
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN 20 MATCHES = 800.
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN THE NEXT 10 MATCHES = 130.
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN THE 30 MATCHES = 930.
AVERAGE SCORE OF THE BATSMAN = 930/30 = 31
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN 20 MATCHES = 800.
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN THE NEXT 10 MATCHES = 130.
TOTAL SCORE OF THE BATSMAN IN THE 30 MATCHES = 930.
AVERAGE SCORE OF THE BATSMAN = 930/30 = 31
Answer: Option C. -> Rs. 15
TOTAL MEMBERS IN THE GROUP = 7
AVERAGE AMOUNT = RS. 20
TOTAL AMOUNT WITH THEM = 7 * 20 = RS. 140
ONE NUMBER HAS RS. 50. SO, THE AMOUNT WITH REMAINING 6 PEOPLE = 140 – 50 = RS. 90
THE AVERAGE AMOUNT WITH THEM = 90/6 = RS. 15
TOTAL MEMBERS IN THE GROUP = 7
AVERAGE AMOUNT = RS. 20
TOTAL AMOUNT WITH THEM = 7 * 20 = RS. 140
ONE NUMBER HAS RS. 50. SO, THE AMOUNT WITH REMAINING 6 PEOPLE = 140 – 50 = RS. 90
THE AVERAGE AMOUNT WITH THEM = 90/6 = RS. 15
Answer: Option C. -> 5550
TOTAL PRODUCTION OF SALT BY THE COMPANY IN THAT YEAR = 5000 + 5100 + 5200 + …. + 6100 = 66600.
AVERAGE MONTHLY PRODUCTION OF SALT FOR THAT YEAR = 66600/12 = 5550
TOTAL PRODUCTION OF SALT BY THE COMPANY IN THAT YEAR = 5000 + 5100 + 5200 + …. + 6100 = 66600.
AVERAGE MONTHLY PRODUCTION OF SALT FOR THAT YEAR = 66600/12 = 5550
Answer: Option C. -> 12
INITIAL AVERAGE AGE OF THE 10 PERSONS BE P.
AGE OF THE NEW PERSON Q.
SUM OF THE AGES OF THE INITIAL 10 PERSONS = 10P
NEW AVERAGE = (P-3) 10(P-3) = 10P – 42 + Q => Q = 12
INITIAL AVERAGE AGE OF THE 10 PERSONS BE P.
AGE OF THE NEW PERSON Q.
SUM OF THE AGES OF THE INITIAL 10 PERSONS = 10P
NEW AVERAGE = (P-3) 10(P-3) = 10P – 42 + Q => Q = 12
Answer: Option A. -> 180
LET THE FIVE NUMBERS BE P, Q, R, S AND T.
=> P + Q + R + S + T = 655.
(P + Q)/2 = 85 AND R = 125
P + Q = 170 AND R = 125
P + Q + R = 295
S + T = 655 – (P + Q + R) = 360
AVERAGE OF THE LAST TWO NUMBERS = (S + T)/2 = 180
LET THE FIVE NUMBERS BE P, Q, R, S AND T.
=> P + Q + R + S + T = 655.
(P + Q)/2 = 85 AND R = 125
P + Q = 170 AND R = 125
P + Q + R = 295
S + T = 655 – (P + Q + R) = 360
AVERAGE OF THE LAST TWO NUMBERS = (S + T)/2 = 180
Answer: Option A. -> 72
SUM OF THE MARKS FOR THE 12 STUDENTS = 12 * 36 = 432. THE MARKS OF EACH STUDENT ARE DOUBLED, THE SUM ALSO WILL BE DOUBLED.
THE NEW SUM = 432 * 2 = 864. SO, THE NEW AVERAGE = 864/12 = 72
SUM OF THE MARKS FOR THE 12 STUDENTS = 12 * 36 = 432. THE MARKS OF EACH STUDENT ARE DOUBLED, THE SUM ALSO WILL BE DOUBLED.
THE NEW SUM = 432 * 2 = 864. SO, THE NEW AVERAGE = 864/12 = 72
Answer: Option B. -> 174
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
Answer: Option B. -> 27
SUM OF THE 10 NUMBERS = 230
IF EACH NUMBER IS INCREASED BY 4, THE TOTAL INCREASE =
4 * 10 = 40
THE NEW SUM = 230 + 40 = 270 THE NEW AVERAGE = 270/10 = 27
SUM OF THE 10 NUMBERS = 230
IF EACH NUMBER IS INCREASED BY 4, THE TOTAL INCREASE =
4 * 10 = 40
THE NEW SUM = 230 + 40 = 270 THE NEW AVERAGE = 270/10 = 27
Answer: Option D. -> 52.5
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 30 STUDENTS = 30 * 40 = 1200
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 50 STUDENTS = 50 * 60 = 3000
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 80 STUDENTS =
1200 + 3000 = 4200
AVERAGE MARKS OF ALL THE STUDENTS = 4200/80 = 52.5
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 30 STUDENTS = 30 * 40 = 1200
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 50 STUDENTS = 50 * 60 = 3000
SUM OF THE MARKS FOR THE CLASS OF 80 STUDENTS =
1200 + 3000 = 4200
AVERAGE MARKS OF ALL THE STUDENTS = 4200/80 = 52.5
Answer: Option A. -> 125
SUM OF THE 35 NUMBERS = 35 * 25 = 875
IF EACH NUMBER IS MULTIPLIED BY 5, THE SUM ALSO GETS MULTIPLIED BY 5 AND THE AVERAGE ALSO GETS MULTIPLIED BY 5.
THUS, THE NEW AVERAGE = 25 * 5 = 125
SUM OF THE 35 NUMBERS = 35 * 25 = 875
IF EACH NUMBER IS MULTIPLIED BY 5, THE SUM ALSO GETS MULTIPLIED BY 5 AND THE AVERAGE ALSO GETS MULTIPLIED BY 5.
THUS, THE NEW AVERAGE = 25 * 5 = 125