Quantitative Aptitude
AVERAGES MCQs
Averages
Total Questions : 3752
| Page 375 of 376 pages
Answer: Option B. -> 665
8 * 84 = 672 – 7 = 665
8 * 84 = 672 – 7 = 665
Answer: Option C. -> 550
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
NO EXPLANATION IS AVAILABLE FOR THIS QUESTION!
Answer: Option C. -> 30 years
20 + 24 + 8 * 2 = 60/2 = 30
20 + 24 + 8 * 2 = 60/2 = 30
Answer: Option D. -> 32.2
23 + 29 + 31 + 37 + 41 = 161/5 = 32.2
23 + 29 + 31 + 37 + 41 = 161/5 = 32.2
Answer: Option B. -> 9
3X + 5X + 7X = 45
X =3
3X = 9
3X + 5X + 7X = 45
X =3
3X = 9
Answer: Option C. -> 5
A + B + C = 48
B + C + D = 45
A + D = 13
A – D = 3
A + D = 13
2D = 10
D = 5
A + B + C = 48
B + C + D = 45
A + D = 13
A – D = 3
A + D = 13
2D = 10
D = 5
Answer: Option A. -> 9
1 TO 9 = 9 * 9 = 81
1 TO 5 = 5 * 10 = 50
5 TO 9 = 5 * 8 = 40
5TH = 50 + 40 = 90 – 81 = 9
1 TO 9 = 9 * 9 = 81
1 TO 5 = 5 * 10 = 50
5 TO 9 = 5 * 8 = 40
5TH = 50 + 40 = 90 – 81 = 9
Answer: Option C. -> 15.8
THE ODD PRIMES :-
3 , 5 , 7 , 11 , 13 , 17 , 19 , 23 , 29 , 31
AVERAGE = 3+5+7+11+13+17+19+23+29+31/10
= 158/10
= 15.8
THE ODD PRIMES :-
3 , 5 , 7 , 11 , 13 , 17 , 19 , 23 , 29 , 31
AVERAGE = 3+5+7+11+13+17+19+23+29+31/10
= 158/10
= 15.8
Answer: Option D. -> 11.5
SUM OF 11 NUMBERS = 11×10.9 = 119.9
SUM OF 1ST 6 NUMBERS = 6×10.5 = 63
SO, SUM OF LAST 5 NUMBERS = 119.9-63 = 56.9
AND SUM OF LAST 6 NUMBERS = 6×11.4 = 68.4
HENCE SIXTH NUMBER WILL BE = 68.4-56.9= 11.5
SUM OF 11 NUMBERS = 11×10.9 = 119.9
SUM OF 1ST 6 NUMBERS = 6×10.5 = 63
SO, SUM OF LAST 5 NUMBERS = 119.9-63 = 56.9
AND SUM OF LAST 6 NUMBERS = 6×11.4 = 68.4
HENCE SIXTH NUMBER WILL BE = 68.4-56.9= 11.5
Answer: Option B. -> 10
SUM OF 10 ODD NO. = 100
AVERAGE = 100/10 = 10
SUM OF 10 ODD NO. = 100
AVERAGE = 100/10 = 10