Quantitative Aptitude
NUMERICAL ABILITY COMBINED MCQs
Perimeter of square = 4 * Side
=>Side = 56/4 = 14cm.
Perimeter of rectangle = 56/2 = 28cm
Breadth = 28/2 - 9 = 5 cm
Required difference = 14- 5 = 9cm
(533 + 128 + 429 + 225 + x + 305 + 601 + 804)/8 = 474
=> 3025 + x = 8 * 474
=> x = 3792 - 3025 = 767
Perimeter of square = Distance covered by man in 80 seconds = (39.6 * 5/18 * 18) metre
= 880 metre
Side of square = 880/4 = 220
Area of square = 220 * 220 = 48400 sq.metre
Time taken by truck = Distance/Speed = 256/32 = 8 hours
Distance covered by car in 8 hours = 256 + 160 = 416 km
Average speed of car = 416/8 = 52 kmph
Total marks obtained by Sushil = 103 + 111 + 98 + 110 + 88
= 510
Total maximum marks = x (let)
(x * 85)/100 = 510
x = 51000/85
x = 600
Maximum marks of each subject = 600/5 = 120
Vishal's present age = x years
Tarun's present age = 2x years
Tanvi's present age = 4x years
After 4 years.
Tarun's age = 1.5 * Vishal's age
=> 2x + 4 = 1.5(x+4)
=> 2x - 1.5x = 2
=>0.5x = 2 => x = 2/0.5 = 4
Tanvi's present age = 16 years.
Let the original number of children be x.
3200/(x-80) - 3200/x = 2
=> 3200((x-x+80)/(x(x-80))) = 2
=> x(x-8) = 1600 * 80
=> x(x-80) = 400(400-80)
=>x = 400
C.I = P[(1+R/100)T - 1 ]
= P[(1+15/100)3 - 1]
= P[(23/20)3 - 1]
= P * 4167/8000
Intrest = (P * 15 * 3)/100 = 9P/20
4167P/8000 - 9P/20 = 4536
=> (4176P - 3600P)/8000 = 453.6
=> 567P = 453.6 * 8000
=> P = 453.6 * 8000/567
= Rs. 6400
Required time = LCM of 12, 8 and 15 seconds = 120 seconds means 2 minutes.