Quantitative Aptitude
NUMERICAL ABILITY COMBINED MCQs
Total Questions : 450
| Page 36 of 45 pages
Answer: Option C. -> 23.54
(258 * 13)/100 - ? = 100
=> 33.54 - ? = 10
=> ? = 33.54 - 10 = 23.54
Answer: Option D. -> 91/5
?=5+1/5+2+1/3+1+2/5 =8+(1/5+3/5+2/5) =8+6/5 =91/5
Answer: Option E. -> None of these
? = 623.15 - 218.82 -321.43 = 82.9
Answer: Option D. -> 313/25
? = 4/5 * 11/4 * 8/5 = 88/25 = 313/25
Answer: Option B. -> 91.36
5437 - 3153 + 2284 = ? * 50
=> 4568 = ? * 50
=> ? = 4568/50 = 91.36
Answer: Option C. -> 40320
The pattern is:
2 * 8 = 16
16 * 7 = 112
112 * 6 = 672
672 * 5 = 3360
3360 * 4 = 13440
13440 * 3 = 40320
Answer: Option B. -> 39
The pattern is:
4*2+1 = 9
9*2+1 = 19
19*2+1 = 39
39*2+1 = 79
79*2+1 = 159
Answer: Option C. -> 62.5
The pattern is :
4000/2 = 2000
2000/2 = 1000
10000/2 = 500
500/2 = 250
250/2 = 125
125/2 = 62.5
Answer: Option D. -> 100
The pattern is:
121 = 112 ; 100 = 102;
81 = 92; 64 = 82
Answer: Option A. -> 500
The pattern is:
588-25=563
563-23=540
540-21=519
519-19=500
500-17=483