Quantitative Aptitude
NUMERICAL ABILITY COMBINED MCQs
Total Questions : 450
| Page 4 of 45 pages
Answer: Option D. -> 126
Number of day scholars in the class = (360 * 35)/100 = 126
Answer: Option E. -> None of these
The pattern of the number series is:
9 + 32 (=25) = 41
41 + 16 (=24) = 57
57 + 8 (=23) = 65
65 + 4 (=22) = 69
69 + 2 (=21) = 71
Answer: Option D. -> 206
The pattern of the number series is:430 - 23 = 430 - 8 = 422 422 - 33 = 422 - 27 = 395 395 - 43 = 395 - 64 = 331 331 - 53 = 331 - 125 = 206
Answer: Option B. -> 52
The pattern of the number series is:
7 + 1 * 3 = 10
10 + 2 * 3 = 16
16 + 3 * 3 = 25
25 + 4 * 3 = 37
37 + 5 * 3 = 52
Answer: Option C. -> 680
If total maximum marks be x,
then
50% of x = 340
=> x * 1/2 = 340
=> x = 680
Answer: Option E. -> None of these
? = 436.56-625.43+312.55
? = 123.68
Answer: Option C. -> 6
(250*4*140*?)/(100*100) = 84
=>14 * ? = 84
=> ? = 84 / 14
=> ? = 6
Answer: Option B. -> 31.2
? = 1.5 * 52 / 2.5
? = 31.2
Answer: Option E. -> None of these
5 * ? = 2637 / 3
? = 2637 / (3 * 5)
? = 175.8