Menu
Popular Courses
Search
Question
If the contribution margin per unit is $7500, selling price is $1300 and variable manufacturing cost per unit is $1700, then per unit cost of marketing would be
Options:
A .  $4,500
B .  $5,500
C .  $6,500
D .  $7,500
Answer: Option A
Answer: (a).$4,500

Was this answer helpful ?
Next Question

Share this page with your friends!

Latest Videos

Chapter 1 - RMHP / OHP / OB & BP Part 1 : (14-02-2024) GPOE 2024
Cube & Cuboid Part 1 Reasoning (Hindi)
Data Interpretation (DI) Part1 Basic Concepts Reasoning (Hindi)
Counting Figures Part 1 Counting Of Straight Lines Reasoning (Hindi)
Direction Sense Test Part 1 Reasoning (Hindi)
Chapter 1 - GLOBAL STEEL SCENARIO & INDI Part 1 : (13-04-2024) ICA 2024
Real Numbers Part 7 Class 10 Maths

Latest Test Papers

Test paper 1 Reasoning & DI
Chapter 3.1 : INTRODUCTION GPOE/GPA 2024
Chapter 1.1 : INTRODUCTION GPOE/GPA 2024
Chapter 2.3 : COAL HANDLING PLANT - Set 1 GPOE/GPA 2024
Chapter 1.1 : Personnel Functions- An overview GFM 2024